سرلشکر خلبان جواد فکوری

0 0
Read Time:۱ Minute, 3 Second

جواد فکوری به سال ۱۳۱۷ هجری‌شمسی در محله چرنداپ متولد شد. پس از اتمام تحصیلات متوسطه، در سن ۲۱ سالگی در رشته پزشکی دانشگاه تهران پذیرفته شد ولی به‌خاطر علاقه زیادی که به خلبانی داشت، در مهرماه همان سال وارد دانشکده خلبانی نیروی‌هوایی شد.
خلبانی اغلب هواپیماهای جنگنده را در ایران و آمریکا آموزش دید و پس از پیروزی انقلاب‌اسلامی به خدمت نیروی‌هوایی ارتش درآمد و با شروع جنگ ایران و عراق به‌عنوان یکی از طراحان عملیات‌های نیروی‌هوایی ایران به کار خود ادامه داد.
تیمسار سرلشکر فکوری در خرداد ۱۳۵۹ به سمت فرماندهی نیری هوایی ارتش و ۳ ماه بعد به سمت وزیر دفاع در کابینه شهید رجایی برگزیده شد.
سرانجام در شامگاه ۷ مهر ۱۳۶۰ زمانی که ۴۳ سال از عمرش می‌گذشت، در حین بازگشت از جبهه جنوبی جنگ به تهران، بر اثر سقوط هواپیمای C-130 ارتش جمهوری اسلامی ایران، به‌همراه جمعی از فرماندهان ارتش و سپاه به نام‌های جهان‌آرا، فلاحی، کلاهدوز و نامجو به شهادت رسید و به همراه یارانش در قطعه شهدای بهشت‌زهرای تهران به خاک سپرده شد.
وی مؤلف چندین کتاب و دستورالعمل آموزشی در نیروی‌هوایی بود که از آن جمله می‌توان به کتابچه اطلاعات نیروهای‌هوایی منطقه اشاره کرد.

Happy
Happy
۰ %
Sad
Sad
۰ %
Excited
Excited
۰ %
Sleepy
Sleepy
۰ %
Angry
Angry
۰ %
Surprise
Surprise
۰ %