سردار شهید علی تجلایی

0 0
Read Time:۱ Minute, 31 Second

شهید علی تجلایی در روز پنجم مرداد ماه سال ۱۳۳۸ در در محله مارالان تبریز دیده به جهان گشود. در سال ۱۳۴۴ قدم به عرصه علم و دانش نهاد و موفق به دریافت دیپلم از دبیرستان تربیت تبریز گشت. از سال ۱۳۵۶ فعالیتهای مبارزاتی خود را آغاز نموده است.
پس از مدتی توسط ساواک احضار و دستگیر شد، چرا که از امضاء برگه عضویت حزب رستاخیز امتناع ورزیده بود.
با آغاز حرکت مردم علیه رژیم پهلوی در سال ۱۳۵۷ هجری‌شمسی، فعالیت اجتماعی خود را شروع کرد و در تمامی تظاهرات و اجتماعات مردمی علیه رژیم پهلوی حضور فعال یافت و به چاپ و پخش اعلامیه‌ها مشغول شد تا این‌ که پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، در سال ۱۳۵۸ هجری‌شمسی، به عضویت سپاه پاسداران درآمد و در لباس سبزگونه دشت شقایق، به عنوان مربی آموزش پادگان سید الشهدا (ع) انجام وظیفه نمود.
تجلایی که در امر آموزش فنون رزمی مهارت زیادی کسب کرده بود،او مأموریت یافت به اتفاق چند تن راهی افغانستان شده، علیه نیروهای متجاوز شوروی، مردم مسلمان آن کشور را یاری کند و اولین مرکز آموزش فرماندهی مجاهدین افغانی در داخل کشور افغانستان را تأسیس نمود. بعد از ۴ ماه آموزش فرماندهان افغانی، به علت آغاز جنگ ایران و عراق، به کشور بازگشت و بلافاصله راهی جبهه‌های جنوب شد و در هلاویه و حماسه سوسنگرد با عنوان فرمانده عملیات و معاون عملیاتی سپاه شرکت کرد. در طول سالهای جنگ تحمیلی و در جبهه‌های پیرانشهر در عملیاتهای بسیاری شرکت نمود و مسئولیتهای مختلفی را بر عهده گرفت.
وی در سال ۱۳۶۲ هجری‌شمسی، به سمت معاونت آموزش‌های تخصصی سپاه و مدتی بعد به‌عنوان مسئول طرح و عملیات قرارگاه خاتم(ص)ستاد کل نیروهای مسلح منصوب گردید و سرانجام در ۲۵ اسفند ۱۳۶۳ بر اثر اصابت تیر به ناحیه قلب در عملیات بدر، به شهادت رسید.

Happy
Happy
۰ %
Sad
Sad
۰ %
Excited
Excited
۰ %
Sleepy
Sleepy
۰ %
Angry
Angry
۰ %
Surprise
Surprise
۰ %