سردار شهید نادر برپور

1 0
Read Time:۲ Minute, 24 Second

سردار شهید نادر برپور ؛ اولین فرمانده رزمندگان آذربایجان شرقی
زندگی‌نامه و خاطراتی از شهید نادر برپور ، اولین فرمانده رزمندگان استان آذربایجان شرقی در دفاع مقدس، به قلم رضا قلی‌زاده علیار و در کتابی با عنوان اولین فرمانده تدوین شده است.
کتاب اولین فرمانده در سه فصل و ۸۲ صفحه قطع خشتی در سال ۱۳۸۹ از سوی اداره کل حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس آذربایجان شرقی با تیراژ ۳۰۰۰ نسخه چاپ و منتشر شده و تنها اثر در باره سردار شهید نادر برپور است که سی سال بعد از اسارت و شهادتش تدوین و منتشر گردیده است .
در مطالعه کتاب فوق می خوانیم:
« … نام این جوان ریز نقش تبریزی نادر برپور است. او در تیر ماه ۱۳۵۸ عضو سپاه پاسداران شد. به خاطر برخورداری از آمادگی جسمانی مناسب، فرماندهی گروه ضربت سپاه تبریز به او سپرده شد. درست یک هفته بعد از آغاز جنگ و در ۶ مهر ۵۹ اولین گروه از پاسداران تبریزی راهی جبهه های جنوب شد.
فرمانده سپاه تبریز، نادر برپور را فرمانده اولین گروه از رزمندگان آذربایجانی معرفی نمود. نادر برپور در دوم آبان ۱۳۵۹ به همراه دو تن از همرزمانش (دکتر سید جلال میرنورانی و شهید احمد گلچین) به هنگام شناسایی مواضع دشمن در اطراف پل سابله به اسارت نیروهای عراقی درآمد. تا مرداد ماه ۱۳۶۹ از زنده بودن یا شهید شدن نادر هیچ خبری وجود نداشت. تا اینکه در سال ۱۳۸۳ و درست پس از ۲۴ سال، شهادت نادر برپور را ستاد فرماندهی کل قوا اعلام و تأیید کرد؛ اما جنازه اش هیچ وقت به دست خانواده اش نیامد.
کتاب اولین فرمانده می کوشد ناگفته هایی از زندگی سراسر حماسه و ایثار این فرمانده را از تولد تا شهادت را بازگو کند.
اولین کاروان نیروهای اعزامی آذربایجان شرقی با فرماندهی شهید نادر برپور ، به مناطق جنگی وارد می‌شود. او روز دوم آبان ماه ۱۳۵۹، در جبهه سوسنگرد به اسارت نیروهای بعثی درمی‌آید و در همان ماه‌های اول اسارت، به شهادت می‌رسد.
خاطرات مربوط به مبارزات انقلابی وی در تبریز، تلاش او برای تشکیل سپاه پاسداران این شهر، چگونگی اعزام اولین نیروها از آذربایجان شرقی به جبهه و به اسارت درآمدن نادر برپور بخشی از کتاب اولین فرمانده است.
تاریخ دقیق شهادت نادر برپور، مشخص نیست و پیکر او هنوز به ایران بازگردانده نشده است. البته ستاد کل نیروهای مسلح از طریق رایزنی با صلیب سرخ، شهادت او را در سال ۱۳۸۲ تایید کرده است. سید جلال نورانی، به همراه شهید برپور اسیر شده و مقاطعی از حضور وی در اردوگاه‌های عراق را گزارش کرده است. اما آن‌ها را از هم جدا می‌کنند و به همین دلیل، اطلاعات دقیقی درباره چگونگی شهادت نادر برپور وجود ندارد.
نیمه پنهان یک مرد، اولین فرمانده و کاروان اولین ها، سه فصل جداگانه کتاب را با اسنتاد به بیانات خویشان و نزدیکان شهید برپور تشکیل می دهد و در پایان تصاویری از شهید و مطالب مرتبط کتاب آمده است.

Happy
Happy
۰ %
Sad
Sad
۰ %
Excited
Excited
۰ %
Sleepy
Sleepy
۰ %
Angry
Angry
۰ %
Surprise
Surprise
۰ %